Így zajlik a várban a pénzügyminisztérium rekonstrukciója
2024. február 05. | Rólunk írták
Videósorozatban mutatják be a munkát a pénzügyminisztérium rekonstrukciójáról, amiről Varga Mihály osztott meg újabb videót.
Videósorozatban mutatják be a munkát a pénzügyminisztérium rekonstrukciójáról, amiről Varga Mihály osztott meg újabb videót.
A Magyar Királyi Pénzügyminisztérium 120 éves műemléki épülete a helyreállítással megmenekült a pusztulástól, visszakapja méltó, eredeti állapotát és funkcióját – írta Varga Mihály pénzügyminiszter a hivatalos Facebook-oldalán.
Hamarosan átadják a Pénzügyminisztérium régi-új épületét, amelyet elsőként az Index járhatott körbe. Ez alkalomból Halmai Zoltán, a PM-TÉR6 Nonprofit Kft. vezérigazgatója lapunknak elárulta: a városképi illeszkedést biztosító eredeti állapot hiteles visszaállításakor az elsődleges prioritás, hogy az épület reprezentatív terei és más értékei ne sérüljenek a mai igényeknek megfelelő irodák kialakításakor.
A századforduló reprezentatív épületeihez hasonlóan a Pénzügyminisztérium Szentháromság téri épülete is kőből kapott főhomlokzatot. A rekonstrukció során a szakemberek különös gondot fordítanak a második világháborús pusztítás és az azt követő átépítések következtében megfogyatkozott elemek pótlására. A homlokzati mészkőburkolatokat és kváderköveket öt különböző külső műhely kőfaragó mesterei készítik elő az újjáépítéshez.
Ezúttal a Fellner-épület jellegzetes tornyaival foglalkozunk, mert nem csak bennünk merült fel a kérdés: valóban az eredeti tornyokat látjuk-e majd a beruházás végén? A két torony alul betonból, felül pedig acélból készült merevítő váza áttörtebb kialakítású toronysisakokat sugall, mint ami az archív felvételeken látható.
Lezárultak az egykori Magyar Királyi Pénzügyminisztérium várbeli épületének rekonstrukciójára kiírt közbeszerzési eljárások. A Magyar Nemzet megtudta: a legalacsonyabb árat adó pályázókat hirdették ki nyertesnek. A Mátyás-templom közvetlen szomszédságában álló épületegyüttes korhű felújításával a tervek szerint két és fél éven belül végeznek. Eredeti helyükre kerülnek a századelőt idéző fa- és kőfaragványok, csillárok, padlóburkolatok, festett ólomüveg ablakok. A Pénzügyminisztérium 2023 végén költözhet – vissza – a Várba.
Az I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti egykori Magyar Királyi Pénzügyminisztérium épületegyüttesét Fellner Sándor tervezte. A historizáló stílusú székházat az 1903-as tervek alapján állítják helyre, amelyet a II. világháborús bombázások erősen – de nem menthetetlenül – megtépáztak és az ezt követő évek munkálatai jelentős mértékben átformáltak. A rekonstrukciós koncepció és az engedélyezési terv, valamint az új épületszárny és a Fortuna-ház Makrai Sándor, Vesztergom Ádám nevéhez fűződik, a felújítás tendertervét pedig Kruppa Gábor készítette.
Kiírták a soron következő közbeszerzési eljárást a Magyar Királyi Pénzügyminisztérium egykori székházának helyreállítására. A budai Várban, a Mátyás-templom szomszédságában álló, egykor pompás, az ezredfordulóra viszont igen leromlott állagúvá vált műemlék épületet az értékőrzés jegyében rehabilitálják, de az egyik belső udvaron a kortárs építészet is megjelenik. A hiteles homlokzat- és tetőrekonstrukció munkálatai jól haladnak, miközben az irodaszárny egy új, kívülről nem látható tömbbel bővül. A Pénzügyminisztérium a tervek szerint 2023-ban költözhet a Várba.
A Pénzügyminisztérium befalazott kapui, tagolt tetőszerkezete és az impozáns rizalit is újjászületik a PM-TÉR6 Nonprofit Kft. által koordinált munkálatok során.
A történelmi épületek helyreállítását sok esetben nehezíti, hogy az eredeti tervdokumentáció hiányos, ezért a tervezéshez szükséges információk egy része csak a feltáró bontások nyomán válik elérhetővé. A kivitelezéssel párhuzamosan folyó tervezés nehézségeiről és érdekességeiről beszélgettünk Borbély Pállal, a Magyar Királyi Pénzügyminisztérium egykori épületének rehabilitációját koordináló PM-TÉR6 Nonprofit Kft. vezérigazgatójával.
Gőzerővel folynak a Magyar Királyi Pénzügyminisztérium egykori székházának helyreállítási munkálatai. A Mátyás-templom mellett található épületben eddig – egyebek mellett – 12 ezer négyzetméteren már megerősítették a födémet, túl vannak a közművek teljes kiváltásán, cseréjén, s megkezdődött a Szentháromság téri főhomlokzat rehabilitációja.
Sokunk talán még alig tudja elképzelni, pedig hamarosan eredeti állapotában tekinthetjük meg a Mátyás-templommal szomszédos épületegyüttest. A tisztítóbontási munkálatokkal már elkezdődött a kivitelezés a Szentháromság téri Pénzügyminisztérium épületén, és a Fellner Sándor korabeli összképről is megismerhettük már a külső látványterveket. Az enteriőrről egészen eddig viszont még nem esett túl sok szó.
Az épület méretéből adódóan a legnagyobb kihívást a pincefalak szellőztetése, a fugák aprólékos megtisztítása, valamint a vakolat leverése jelentette.
A Budai Várban zajló látványos projekt tervezési feladatainál az építészeti örökség és a modern funkciók közötti egyensúly megtalálása a kulcs. Ősszel már beszámoltunk arról, hogy megkezdődött a Szentháromság tér 6. szám alatti, egykori Magyar Királyi Pénzügyminisztérium épülettömbjének rehabilitációja. Most Borbély Páltól, a beruházást lebonyolító PM-TÉR6 Nonprofit Kft. vezérigazgatójától kértünk rövid helyzetjelentést.
Szeptember második felében megkezdi a kivitelező a Magyar Királyi Pénzügyminisztérium egykori palotájának rekonstrukcióját a budai Várban. A Szentháromság téren álló épületet az eredeti, 1903-as tervek alapján rehabilitálják. A pénzügyi tárca több más minisztériummal együtt költözhet a Várba.
Több más lelet mellett egy középkori pince maradványai is előkerültek a budai várban, a Szentháromság tér 6. szám alatti épület udvarán folytatott feltárás során. Az egykori Magyar Királyi Pénzügyminisztérium épülettömb rehabilitációjának helyszíni munkálatai 2017-ben kezdődtek. A beruházás lebonyolítójával, a PM-TÉR6 Nonprofit Kft.-vel kialakult remek partneri kapcsolat révén a Budapesti Történeti Múzeum régészei a területen kiváló körülmények között végezhetik kutatásaikat.